ks. Franciszek Blachnicki

ks. Franciszek Blachnicki

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworzą…c właściwą… dla siebie drogę. DK jest otwarty na współpracę z innymi ruchami posoborowej odnowy w Kościele.

Założycielem DK jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju DK ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko n/D, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin.

Znakiem DK są dwa greckie słowa: „FOS” (Światło) i „ZOE” (Życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku END – ikony Świętej Rodziny.

Świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny.

Budowaniu jedności (communio) w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne – ZOBOWIĄZANIA:

  • Codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania)
  • Regularne spotkanie ze słowem Bożym
  • Codzienna modlitwa małżeńska
  • Codzienna modlitwa rodzinna
  • Comiesięczny dialog małżeński
  • Reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną)
  • Uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych

Dzięki wprowadzaniu w życie tych elementów następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze do duchowości małżeńskiej. Nie są one celem samym w sobie, ale środkiem do celu. Ich realizowanie odbywa się w małżeństwie poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania oraz poprzez wzajemną pomoc małżeństw w kręgu w dążeniu do świętości (idea małej grupy jako środowiska koniecznego do wzrostu wiary).